Madáretető tudnivalók – Ha télen is fontosak tollas kis barátaid
[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]
Madáretetés tippek-trükkök
A téli időszakban egyre nehezebb a madaraknak energiadús táplálékhoz jutniuk. Így fontos szerepe van ilyenkor az emberi beavatkozásnak. Ha te is szeretnél a hideg, fagyos időben segíteni a madaraknak, akkor az alábbi dolgokat érdemes szem előtt tartanod!
Mikor érdemes elkezdeni a madáretetést?
Már egészen szeptember elején elkezdhető a madáretetők kihelyezése. Az etetési szezon hivatalosan október végétől április végéig tart. Ez az az intervallum, amikor a madaraknak szükségük van segítségre. A fagyok egészen tavaszik elhúzódhatnak, ilyenkor táplálék sem terem úgy igazán.
Akár végzetes kimenetelű is lehet, ha nem vagy elég figyelmes?
Ha valaki madáretetésre adja a fejét, akkor egy nagyon fontos dologgal számolnia kell. Az etetés nem hagyható abba illetve nem végezhető csak ímmel-ámmal, amikor az embernek épen kedve támad kiszórni egy kis eleséget. Hogy miért? Azért, mert a madarak nagyon gyorsan hozzászoknak az etetés helyéhez, és ha cserbenhagyod őket nagyon kellemetlen helyzetbe kerülnek.
Gondolj bele: már 3 hete gondosan szórod az eledelüket, amikor is egyszer csak abbahagyod valamiért, akár csak figyelmetlenségből. A kis cinke, aki már a hetek óta tartó etetést megszokta boldogan repül az etetődhöz hogy újabb falatokhoz jusson. Majd gyorsan konstatálja, hogy hopp nincs itt már semmi. Visszajön pár órával később, de semmi. És ezt még eljátssza pár alkalommal. Eszében sem volt, hogy más élelemforrás után nézzen, hiszen volt egy fix helye ahova bármikor visszarepülhetett. Ez akár végzetes is lehet a kisebb testű madarak számára! Nekik tényleg minden falat számít ebben a rettentő hidegben!
[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1592856721213{padding-bottom: 0px !important;}” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″][vc_column_inner css=”.vc_custom_1591969046659{padding-bottom: 0px !important;}”][woodmart_gallery images=”69957,69936,69933″ view=”grid” spacing=”10″ horizontal_align=”center” vertical_align=”middle” columns=”3″ caption=”0″ lazy_loading=”yes”][vc_column_text text_larger=”no”][/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]
Miért kell tisztítani a madáretetőket?
Két szempont van, ami miatt fokozott figyelemmel kell lenni a madáretetők tisztítására. Az első, hogy nagyon hamar oda rohadhat az élelmük, ha az etető nem rendelkezik megfelelő védettséggel. Vannak olyan etetők, amik direkt szellőző ráccsal rendelkeznek, így alulról a szél mindig szárítja a magvakat. Van olyan etető, amely esőköpennyel rendelkezik, így csökken a kockázata annak, hogy a magvak elázzanak. Érdemes olyan madáretetőt venni, amely rendelkezik ezekkel a plusz dolgokkal.
A másik szempont, amit szem előtt kell tartanunk azt pedig az, hogy sajnos vannak olyan madarak, amelyek fertőzöttek vagy betegek. Ez nagyban magában hordozza a fertőzés veszélyét. Gondold meg hány madár megfordul naponta abban az etetőben. Ugye milyen rossz lenne, ha minden kis madárkánál ott lenne az eshetősége, hogy ő is lebetegszik? Épp ezért fokozottan figyelnünk kell az etetők tisztán tartására. Pár naponta vegyük ki a magvakat és tisztítsuk meg a madáretetőt. Ehhez a legjobb megoldás, ha szerzel egy neonmagnol tablettát, amit 1 liter vízben feloldassz. Ezzel az oldattal bátran tisztítsd az etetőt minden egyes részét. Kiválóan fogja fertőtleníteni. Ha alaposan elmostad vele, hideg vízzel öblíts át mindent.
[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1591734688024{padding-bottom: 30px !important;}” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″][vc_column_inner][woodmart_gallery images=”72568″ view=”grid” spacing=”10″ horizontal_align=”center” vertical_align=”middle” columns=”1″ caption=”0″ lazy_loading=”yes” woodmart_empty_space=”” img_size=”large”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]
Hol kell elhelyezni a madáretetőt?
A madarak szeretik a nyugis helyeket, így mindenképpen törekedjünk erre, hogy ne központi helyre helyezzük el őket. A legjobb, ha minél védetteb helyet találunk neki. Például bokrok és fák övezetében, ahol akár szempillantás alatt eltűnhetnek az ágak között, ha úgy ítélik meg, hogy veszély leselkedik rájuk.
Hogy védd a madarakat a nagyobb testű madaraktól, ragadozóktól?
Most eszembe jutott az a kép, amikor kedves kis csizmás kandúrúnk áhítozó tekintettel szemléli a verebeket és alig várja hogy lecsapjon rájuk! Ha van otthon házi állatod, ha nincs, mindig leselkedhet veszély a madarakra! Nagyobb testű ragadozó madarak, menyét, macska, csak hogy párat soroljak fel a repertoárból. Táplálkozás közben fokozott veszélynek vannak kitéve a madarak, hiszen nem tudják minden pillanatban árgus szemmel figyelni környezetüket. Ilyenre érdemes gondolni, és ragadozó biztos madáretetőket keresni.
Milyen a ragadozó biztos madáretető?
Általában erős fémből készül, és a belső magtartó körül kehelyként helyezkedik el. Apró rácsain kifejezetten csak a kisebb testű madarak férnek be. Nagyobb barátaik nem tudnak ebből az etetőből falatozni. Illetve a ragadozók sem tudnak beférkőzni ezeken a kis nyílásokon. Így a madarak nyugodtan falatozhatnak az etető belsejében.
[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1591734725874{padding-bottom: 30px !important;}” row_reverse_mobile=”0″ row_reverse_tablet=”0″][vc_column_inner][woodmart_gallery images=”69946,69953,69949″ view=”grid” spacing=”10″ horizontal_align=”center” vertical_align=”middle” columns=”3″ caption=”0″ lazy_loading=”yes”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Ajánlott madáretetők”]
[/vc_column][/vc_row]